30 myšlenek podle Dalajlámy

01.04.2019

2,5 minuty čtení

V roce 1989 byla Dalajlamův směr nenásilí, lásky, míru a porozumění oceněna Nobelovou cenou za mír. Dalajlama je uznávanou osobou ve věcech týkající lidských práv a buddhistické filosofie. Je autorem zhruba čtyřiceti knih, některé vyšly i u nás. Například: Cesta ke svobodě, Radost ze života a umírání v pokoji a další.

Našla jsem několik myšlenek, které vám pochopit směr, kterým se udával a zároveň vám pomohou pochopit, kudy se vydat, když máte pocit, že něco nejde jak má.

1. Každý den se 20-30 minut procházej. Měj přitom na tváři úsměv. - Já mám nejraději vyhlídky, kde si uvědomím, že jsme tak drobní. Také mi moc pomáhají lesy a celkově zelená, načerpám mnoho energie.

2. Alespoň 10 minut denně strav v tichu.. - A sami, pomůže ti to přemýšlet. Zkus meditovat.

3. Spi nejméně 6-7 hodin. - To je potřebná doba k tomu, aby tělo zpracovalo předchozí den a ty jsi byl/a připraven/a na další. Ne nadarmo se říká: "Dobře se na to vyspi." Nebo "Ráno moudřejší večera."

4. Žij třemi "E": energie, entuziasmus, empatie. - Zapracuj je do tvého běžného života.

5. Hraj hry. - V každém z nás je dítě a to čas od času potřebuje ven.

6. Čti více knih. - Nejlépe před spaním nebo venku, když je hezky.

7. Udělej si čas na jógu, meditaci a modlitbu, protože ty obnovují energii. - Tu pozitivní energii, kterou potřebujeme každý den.

8. Měl/a bys nějaký čas strávit s lidmi mladšími šesti a staršími sedmdesáti let. - Častokrát ti připomenou, co je v životě důležité.

9. Více sni. - Je vědecky dokázáno, že člověk stráví průměrně 30% času/denně sněním. Odpočineme si u toho a věnujeme se svým pozitivním myšlenkám.

10. Jez víc toho, co roste v přírodě, než toho, co se vyrábí v továrnách. Pij hodně vody. - Případně zkus vodu s citronem. Pročistí tvé tělo a v létě příjemně osvěží.

11. Přiměj k úsměvu alespoň tři lidi denně. - I kdyby jen tím, že je pustíš sednout, pustíš je do dveří nebo se na ně usměješ. A jako bonus, úsměv se ti jistě vrátí.

12. Neutrácej svou drahocennou energii na pomluvy. - Lidé, kteří pomlouvají jiné, nemají nic lepšího na práci, než pomlouvat lidi kolem sebe. Za prvé je to negativní energie a za druhé negativita vyslaná tebou se ti také vrátí a to 2x. Máš jistě jiné milejší aktivity, kterým chceš věnovat čas.

13. Zapomeň na problémy minulosti. Nepřipomínej blízkým a přátelům minulé spory, brání to vašemu dnešnímu štěstí. - Zkrátka žij tady a teď a těš se na zítřek.

14. Zapomeň na negativní myšlenky, zaměř se na kladné stránky. Život je škola; přišel/a jsi se sem učit. Problémy jsou součástí výuky, která jednou skončí, stejně jako hodina matematiky. To, co se naučíš, ti však zůstane navždy. - Ze všech chyb je lepší se poučit, protože jinak se ti budou objevovat znovu a znovu, dokud je nepřekonáš. Soustřeď se na jejich překonání ne na to, co ti způsobují.

15. Život je příliš krátký, než abys utrácel/a čas nenávistí. Nikoho bychom neměli nenávidět. - Proto odpusť všem, kteří ti ublížili. Posuneš se dál.

16. Neber se tak vážně. Nikdo jiný tě tak nebere. - Navíc, každý má co dělat s vlastní "vážností". Jen se rozhlédni kolem sebe.

17. Opravdu nemusíš vyhrát každý spor. Nauč se uznat, že nemáš pravdu. - Prospívá to nejen dobrým vztahům, ale i ty dospěješ, když uznáš, že nemáš pravdu.

18. Smiř se se svou minulostí, aby ti nekazila budoucnost. - Žij současností a nevracej se k prožitým věcem z minulosti. Tyto zkušenosti ti pomáhají na cestě.

19. Nesrovnávej vlastní život se životy jiných. Nic o nich nevíš. - Hlavně nesuď nikoho ve tvém okolí. Nemáš na to právo. Nevíš nic o jejich cestě životem, co zažili, kdo je zklamal nebo kde byli.

20. O tvé štěstí se nepostará nikdo jiný než ty. - Věnuj energii především a na prvním místě sám/sama sobě. Dělej to, co máš rád/a a co tě naplňuje.

21. Nauč se odpouštět. Co si o tobě jiní myslí není tvá věc. - Není, to je totiž jejich problém a s tím ty nic neuděláš.

22. Pamatuj, že ať je situace sebelepší nebo sebehorší, vždycky se změní. - Vše je jen učení, k překonání mnohem těžších překážek. Nikdy nedostaneš úkol, na který nestačíš a pokud ano, můžeš říct ne.

23. Tvá práce o tebe nebude pečovat, až onemocníš. Pečovat o tebe budou přátelé. Nezapomínej na ně! - Dej jim najevo, že ti na nich záleží.

24. Zbav se všeho, co ti není k užitku, co není hezké a nepřináší ti radost. - Nebo také toho, co v tobě nevyvolává dobré vzpomínky.

25. Závist je zbytečná ztráta času. I tak už máš všechno, co potřebuješ, nebo to budeš záhy mít. - To je jisté.

26. To nejlepší je před tebou. - Neboj se toho, protože ty nejlepší věci na tebe teprve ještě, čekají.

27. Není důležité, jak se cítíš - vstaň, oblékni se a jdi mezi lidi. - Lidský kontakt je důležitý. I obyčejné objetí dokáže zázraky.

28. Jednej správně. - Podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. A pamatuj vše se ti 2x vrátí.

29. Častěji volej svým blízkým. - Nikdy nevíš, co se může stát, proto jim často říkej, jak je máš rád/a a jak ti na nich záleží.

30. Nic nepřeháněj. Znej vždycky rozumné meze. - Především ty své.

Inspirováno webem - pronaladu.cz