Back to the future

13.02.2016

Kdo by neznal legendárního Martyho a Emmetta Browna a jejich čtyřnohého přítle. Dost mě překvaplio že režisérem byl Robert Zemeckis, což jsem zjistila až po letech a přitom je to můj nejoblíbenější film.

O čem vlastně je?

(v anglickém originále Back to the Future) je americká sci-fi komedie, kterou v roce 1985 natočil režisérRobert Zemeckis. Pojednává o mladíkovi jménem Marty McFly, který náhodou odcestuje do minulosti, v níž ohrozí vlastní existenci v době, odkud se na cestu časem vydal. Film se stal kasovním trhákem a v roce 1985 dokonce nejvýdělečnějším americkým filmem vůbec. Komerční úspěch umožnil vznik dalších dvou pokračování v roce 1989 a 1990.

Sedmnáctiletý Marty McFly (Michael J. Fox) se v roce 1985 přátelí s excentrickým vědcem dr. Emmettem Brownem (Christopher Lloyd). Doktor vynalezl stroj času, který zabudoval do auta značky DMC DeLorean. Když Martymu stroj předvádí v noci na parkovišti před supermarketem, přijedou na místo libyjští teroristé a doktor klesne k zemi pod jejich střelbou. Pomstili se mu za to, že jim ukradlplutonium, které potřeboval jako palivo pro stroj času. Martymu se podaří v DeLoreanu ujet, náhodou ale spustí stroj času a dostane se do minulosti, konkrétně do roku 1955. V minulosti se setká s doktorem, který se snaží vymyslet způsob, jak Martyho vrátit do jeho doby.

Ve filmu se objevují zajímavé momenty, jak si dříve představovali budoucnost. Například na obrázku výše, kdy za Martym je reálná představa filmu Čelisti 9. Od samovysoušecí bundy, jídlo, které vyjíždí ze spodu nebo se ukuchtí v mikrovlnce. Vždycky, když na ty filmy koukám, říkám si, jak skvělé to byly představy, a to nejen o cestování časem.

 Moje oblíbená scéna, je z druhého dílu, Kdy se Marty snaží přesvědčit svého otce, aby pozval Lorraine (jeho matka) na ples, využije k tomu znalosti sci-fi filmů, které mladý George zatím nezná.  Do finálního snímku se dostal Darth Vader a vulkánský pozdrav, v delší verzi ale Marty mluví i o vrchním Klingonovi a v úplně prvním scénáři se zmíní i o Zóně soumraku a Blízkých setkáních třetího druhu. Mě tedy scéna s Vaderem a pozdravem bohatě stačí. 

Jaká je tvá nejoblíbenější scéna? Poděl se do komentáře.

Pamatuješ si boty Nike se samozavazováním? Ony opravdu existují! Najdeš je pod názvem Air Mag. Stačí zadat do googlu.

Martyho samovysoušecí bundu má na svědomí kickstarter.com. Celý článek najdeš zde. podle informací je suchá za 2 minuty!

A u všech skotů už končim.