Co je to lotosový květ?

26.02.2022

1 minuta čtení

Proč je tak často zmiňovaný a zobrazovaný. Jaký je jeho význam? Proč Buddha sedí zrovna na lotosu? Proč jej najdeme i v soustavě čaker? Už jsme se o něm bavili v článku o čakrách, ale pojďme se detailněji pobavit o tomto magickém květu. 

Symbolika

Kouzelný květ zobrazuje prvopočátek světla. Je symbolem znovuzrození, krásy, života, štěstí, čistoty a duchovna. Také symbolizuje jednotu mikro a makrokosmu, symbolizuje harmonii mužského a ženského počátku. Dříve byl velmi uctíván na starověkém Východě: ve starověkém Egyptě, Indii a Číně.

Lotos je zobrazován jako ilustrace vyššího duchovního osvícení. Podobnost najdeme i v ostatních náboženstvích vyobrazených jako lilie nebo tulipány. Znakem archanděla Gabriela - posla božských zpráv, odhalujících tajemství - je větvička bílých lilií. A v křesťanské tradici opět archanděl Gabriel přináší Panně Marii lilie Zvěstování.

Čína a indie

I v dnešní době je lotos symbolem čistoty a cudnosti v Číně a Indii. Nejuznávanější lidské vlastnosti byly vždy spojené s čistotou lotosu. Podle starověkého čínského mýtu se na "zvláštním západním nebi" nachází lotosové jezero a každá květina, která v něm roste je spojená s duší zemřelého: pokud byl člověk mravný a dobrosrdečný, pak jeho květina rozkvete, pokud tomu bylo naopak - květina zvadne.

Řecko

V Řecku je lotos věnován bohyni Héře (bohyně manželství a znovuzrození). Ve zlatém slunečním člunu, který má podobu lotosu, podnikl jednu ze svých cest Héraklés (Herkules - polobůh s nadlidskou silou).

Islám

V islámu má symbol lotosu také své významné místo. V textech je například lotosový strom umístěn na "sedmém nebi", napravo od trůnu Alláha. V mnoha náboženských a filozofických směrech je lotos symbolem Božského Ducha. Je překvapivé, že jeho semena mají schopnost uchovat si klíčivost i po 1000 letech, a dokonce mít i plody. Trojlistý lotos je mimochodem symbolem mladého a nově se rodícího lidstva.

Jaký je význam květu

Podle buddhistických mýtů byl lotos prvním květem, který se objevil na světě. V buddhismu symbolizuje (to jak roste a žije) cestu člověka, kterou je třeba projít k osvícení. Vyrůstá z bahna, prodírá se špinavou vodou, až se nakonec čistý a zářivý objeví na hladině vstříc slunečním paprskům. 

Bílé květy lotosu představují čistotu a dlouhý stonek buddhistické učení, které povznáší mysl z bahna materialismu. Otevřený květ představuje osvícení, poupě potenciální možnost osvícení.

A co jeho barva

V buddhismu má význam i barva lotosu. Bílá představuje stav duchovní dokonalosti, červený lotos je symbolem čistoty srdce, lásky a vášně. Modrý lotos symbolizuje vítězství ducha nad smysly a moudrost vědění. A nesmíme zapomenout na růžový lotos, nejkrásnější a nejvzácnější, určený pro nejvyšší bohy.

Náhody se moc nestávají a lidé nevkládají tak hluboký smysl do tohoto posvátného symbolu jen tak pro nic za nic. Všechny tyto tradice a zkušenosti se rodí z ještě starších duchovních poznání. Lidem je už dlouho známá duchovní praktika Lotosový květ, která je velmi podrobně popsána v prvním dílu knih Anastasie Novych. Velké množství legend a mýtů se zakládají na skutečných příbězích sebevýchovy a sebezdokonalování lidí díky této starobylé duchovní praktice. Od dávných dob se věřilo, že květ lotosu rodí bohy, v lotosu se probouzí bůh, což znamená, že se božská podstata - duše probouzí do "lotosového květu" v Harmonii a Lásce uvnitř nás.