Co s tebou udělá hudba, aneb několik pravd o poslechu hudby

19.08.2016

Určitě poznáš, zda je skladba smutná nebo veselá. Pomalejší a tišší hudba dokáže člověka uvolnit a pomoci s relaxací, naopak rychlejší a drsnější hudba podporuje aktivitu. Proto také v obchodech slyšíme rychlejší a hlučnější hudbu - aby zvýšila tvou nákupní aktivitu. Co dalšího s tebou udělá?

Způsobí ti příval endorfinů při sportu, doběhneš mnohem dál a nepotřebuješ tolik kyslíku! Jakmile totiž jedeš podle tempa muziky, mozek nestíhá tolik vnímat, že tě bolí tělo, nebo že nemůžeš dýchat. Muzika tě může dostat do zcela meditativního stavu, kdy podle vědců podáváš lepší výkony.

Díky muzice můžeš taky cítit menší bolest. Pacienti, kteří poslouchají po operaci hudbu, nepotřebují tolik sedativ a mají nižší krevní tlak. Používá se při operacích mozku, při kterých není možné člověka uspat. Snižuje stres pacientů a pomůže jim i přirozeně usnout.

Hudba určuje i rychlost pití alkoholu. Víš, proč v úspěšných barech hraje rychlá muzika? Protože rychleji piješ. Naopak v luxusní restauraci zase bude hrát pomalejší pohodová muzika, při které si spíše dáš po večeři ještě pár drinků.

A co hudebníci? Jak to, že na ně holky tak letí? Nene, kytarou ani mikrofonem to není. Hudebníci a lidé, kteří studovali hudbu, jsou mnohem lepší ve vyhodnocování emocí ostatních a vůbec v komunikaci. Lidé, kteří umějí hrát na hudební nástroje skoro jako profesionálové, dokáží detekovat jemné emocionální změny a miniaturní intonace v hlasech jiných lidí. Prostě poznají, jestli jsi opravdu smutný/á i když říkáš, že se máš dobře. Něco, co by lidé, kteří nejsou hudebníci, nikdy nepoznali. Dokonce kvůli své znalosti muziky dokáží mnohem lépe utlumit okolní zvuky a poslouchat jenom tebe v hlasitém baru nebo restauraci.

Existují zvuky, které si člověk spojí s nepříjemnými pocity. Souvisí to s evolučním vývojem a taky s tím, když nějaký člověk zakřičí nebo uslyšíš jekot zvířete, automaticky to v tobě vyvolá strach. Tyto zvuky se nazývají disonanční zvuky, nejčastěji jsou používány v hororech. Podvědomě totiž tušíš, že když tyto zvuky začne někdo vydávat, měl/a bys brát nohy na ramena, jinak se ti stane něco hodně ošklivého.

Co hudba dělá s tebou?