Život z plechovky

23.11.2016

0,5 minuty čtení

Tak jako každá nádoba má i tahle pro lidstvo velký význam. Napít se z ní má v sobě kus historie. Protože první plechovka vznikla už v roce 1810 jako způsob k uchování potravin. Napoleon měl pod čepicí, proto vypsal odměnu tomu, kdo vymyslí nejlepší způsob k uchování potravin. 

Dnes se po celém světě prodá více než 250 miliard plechovek denně.

První nápojové plechovky s nealkoholickým nápojem obsahovaly od roku 1948 Pepsi-Colu. Dnes už najdeš v plechovce snad vše. Od alkoholu až po žrádlo pro psy. Jsou sběratelským předmětem, uzávěry nosili puberťáci na klíčích a čím víc tím líp. Nebo jako ozdobu bund a kšiltů.. to byla doba...:)

Není plechovka jako plechovka. Každý na ní má jiné vzpomínky, když ji vezme do ruky a přiloží ke rtům a vypije doušek omamného perlivého nápoje. Cítí, jak ho lechtá na jazyku a příjemně klouže ústy dolu. Mnohdy je to pouhý rituál a nebo vzpomínka při večerní cigaretě na přítele, který je právě teď daleko. Při každém napití se ti vrací vzpomínka na něj.

Myšlenky se vytratí po každém polknutí. Je to jak pročištění mysli a s každým douškem se cítíš líp a líp. A jak se plechovka postupně vyprazdňuje, je to jako úleva po celém dlouhém dni. Kdy po polibku srkáš colu z plechu a smějš se partnerovo vtipům o věku a netušíš, co tenhle hliníkový poklad vlastně ukrývá. 

A je to jedno... ať ukrývá cokoli můžeš si koupit další a další... to není jako život.. který můžeš lehce promrhat a čas strávit zbytečnostmi, další už si nejspíš nekoupíš, ale vychutnat jej můžeš... do dna...

Jakou poslední plechovku jsi si pořídil ty a jaký pro tebe má význam, když ji držíš v ruce?