Naučte se oblékat podle typu postavy

Protože každá žena chce být krásná, rozhodla jsem se věnovat pro dnešní den kráse. Nejdřív bych začala typem postavy, jak se oblékat a čeho se vyvarovat a na závěr takové malé typy, kterých je dobré se držet.

NAUČTE SE OBLÉKAT PODLE TYPU POSTAVY!


Jednoduchá otázka na úvod – dokážete upřímně říct, že víte, co vaší postavě sluší? Módní trendy sleduje většina žen, přesto je ale spousta takových, které jsou při výběru oblečení v koncích. Rozumět svým proporcím a umět se podle toho obléknout je přitom základ, bez kterého váš styl nebude nikdy perfektní. Takže honem do prádla a pojďte se trochu prostudovat.

Co vám bude, nebo nebude slušet přitom vůbec není otázkou konfekční velikosti (i když je jasné, že pokud jste celkově silnější, bude pro vás hledání ideálních kousků těžší). Můžete mít na cedulce stejné číslo jako vaše kamarádka, a přesto vám nemusí stejný kousek padnout. Důvod je zřejmý – odlišné proporce.Proto se pořádně zaměřte na své tělo a zkuste ho rozebrat víc, než si jen stěžovat, že vlastníte „šílená stehna“ a „povolené břicho“. Jde hlavně o poměry – máte silnější horní, nebo dolní polovinu těla? Máte výrazně definovaný pas, nebo se tak trochu ztrácí? A jak je to s vašimi boky? Podívejte se na následující ilustrace a objevte, ke které siluetě máte nejblíž. Každá postava je sice malinko jiná, ale z hlediska poměrů se dají určit základní typy, které vám napoví, po kterém oblečení koukat.

K určení svého typu vám stačí velké zrcadlo a těsné oblečení, které obtáhne a zdůrazní na vaší postavě úplně všechno.

Položíme si otázku: “Co je silnější? Horní nebo dolní polovina těla?

 1. prsa a boky stejný rozměr, pas mírně naznačený – obdélníkový typ postavy- typ „H“ typ obdélník

 2. boky jsou užší než ramena, velká prsa – trojúhelníková postava, nebo typ „V“ nebo obrácený trojúhelník

 3. úzká ramena, široké boky – typ postavy lichoběžník, hruška, nebo se označuje jako „A“ nebo trojúhelník

 4. prsa a boky jsou zaoblené, úzký pas –  typ „X“,„8“, nebo přesýpací  hodiny

 5. obvod pasu je stejný jako obvod hrudi a většinou k tomu patří hezké nohy – typ „O“ nebo kulatý typ 

 6. problematický střed těla, nedefinovaný pas, nohy i hořejšek jsou oproti středu těla štíhlejší – typ diamant

Typy postav
trojhelnk--kopie

Charakteristika: horní polovina těla je útlejší, pas je poměrně výrazný, boky a zadeček jsou širší, stehna silnější.Co nosit? Pokuste se zdůrazňovat vaši největší devizu – krásný dekolt a štíhlý pas. Všechnu pozornost směřujete na horní polovinu těla, nebojte se větších výstřihů, zdobení v dekoltu nebo výrazných náhrdelníků. Slušet vám budou šaty, které jsou projmuté pod prsy. Topy si můžete dovolit upnutější, kalhoty volte rovně střižené. Tady platí zvýraznit ramena a potlačit dolní partie. Ženy s tímto typem postavy by měly zařadit do všech sak a halenek vycpávky. Opticky vyrovnají rozdíl mezi boky a rameny. Ramena se dají tzv. „rozšířit“  nabíranými rukávy, které jsou dnes v módě, nebo ostrými klopami saka. Někdy stačí šátek přehozený přes ramena.

Při nákupu saka se vždy snažte, aby se šířka ramen co nejvíce blížila šířce boků. Tím uděláte nejvíce harmonický a vyrovnaný dojem. Sukně volte vždy rozšířené, ale ne nabírané v pase. Váš pas se zdůrazní a zanikne rozdíl mezi rozměry ramen a boků.  Vy můžete zdůrazňovat pas. Problém bývá s tím, že konfekční kalhoty a sukně vám padnou v bocích, ale v pase jsou volné. Barevně samozřejmě platí opak co pro typ „V“. Spodní část těla vždy oblékat v tmavších odstínech a horní díl oblečení v co nejsvětlejších odstínech barev.

Jenifer Lopez je známá širokými boky a hýžděmi. Má kulatější tvary, takže se často její postava označuje jako hruška. Cynthia Nixon je typickou postavou v tomto tvaru. Její oblečení můžete zkoumat ve filmu Sex ve městě. Většinou jí to tam moc sluší.

Čemu se vyhnout? Příliš upnutým sukním nebo kalhotám, zbytečnému schovávání hořejšku ve volných topech.


obraceny-troj

Obrácený trojúhelník – typ „V“

Úkol – opticky zmenšit ramena a docílit dojmu přesýpacích hodin. To znamená saka bez vycpávek a bez větších ozdob. Vyhýbejte se lodičkovým výstřihům, které ramena opticky rozšiřují.

Charakteristika: horní polovina těla je mohutnější, často s velkými prsy a širokými rameny, postava se směrem dolů zužuje, boky jsou téměř chlapecké.

Co nosit? Chytré véčkové výstřihy, klidně i hlubší, které trup opticky prodlouží. S vršky buďte opatrné, výrazné barvy, vzory a potisky přitahují pozornost a tu byste měly cílit na vaše štíhlejší nohy. Klidně si oblékněte upnutou pouzdrovou sukni nebo užší kalhoty. Nejvhodnější výstřih – výstřih do „V“. Dokáže divy, i když většinou není oblíbený.  Nenoste v horní polovině těla volánky. Sukně můžou být v kolenou mírně rozšířené, aby se vyrovnal rozdíl mezi úzkými boky a širokými rameny. Úzké sukně nejsou špatné, ale není z nich tak hezký dojem, protože u tohoto typu postavy má žena sklon přibírat na váze právě ve stehnech a v úzké sukni je to většinou vidět. Dávejte přednost jednobarevným věcem, vyhýbejte se věcem tzv. na tělo. Barevně je vhodnější nosit tmavší oblečení na horní polovinu těla a světlejší kalhoty a sukně. Pásky nejlépe v barvě horního dílu oblečení. Vhodné rukávy pro tento typ – raglánový střih, nebo americký průramek. Kim Cattrall a Terry Hatcher.

Čemu se vyhnout? Širokým kulatým výstřihům, nabíraným rukávům, volánkům na topech.


diamant

Charakteristika: problematický střed těla, nedefinovaný pas, nohy i hořejšek jsou oproti středu těla štíhlejší.

Co nosit? Všechno, co zdůrazní vaše přednosti – dekolt a útlejší nohy. Slušet vám budou volnější tuniky, které zamaskují bříško, nebo šaty, které jsou projmuté pod prsy a směrem dolů splývají. U kalhot sledujte výšku pasu, neměla by být příliš nízko. Dovolit si můžete i pouzdrové sukně.

Čemu se vyhnout? Příliš přiléhavým vrškům nebo bokovkám, ze kterých přetékají špíčky


ovl

Charakteristika: silnější horní polovina těla, větší prsa a bříško, nepříliš znatelný pas, větší zadek, nejštíhlejší část těla jsou nohy.

Co nosit? Volnější topy a tuniky, které zakryjí problémové partie. K nim volte rovně střižené nebo podle vašich možností upnutější kalhoty, které zdůrazní nohy. Nakupte si spousty sukní (bát se nemusíte ani výraznějších barev a potisků), šaty noste splývavější. Široká a oblá ramena a stejně široké boky patří k nejméně oblíbeným. Snažte se maximálně upozornit na dekolt a pokud máte hezké nohy, také je musíte mít odhalené. Je to váš kapitál. Sluší vám hluboké výstřihy do “V” a dlouhé náhrdelníky. K přiléhavým rovným kalhotům můžete nosit volnější oblečení na horní část těla. Ale ne zas hodně. Nemůžete si dovolit příliš volné beztvaré svršky, protože budí dojem zanedbanosti a nadbytečných kil.  Při rozšířených tunikách a pelerínách můžete vypadat i o deset kilo těžší. Na pas musíte při tomto typu postavy zapomenout a volte delší saka, nejlépe v délce až ke kyčlím. Můžete menší vycpávkou zdůraznit tvar ramen. Vyhněte se zbytečným detailům na horní části oblečení, naopak detaily na kalhotách, nebo nápadné boty přitahují pohledy spíše na vaši přednost – hezké nohy. Vždy se snažte dodržet proporce. Vhodná je dlouhá sukně, která může mít zešikmený střih, nebo je rozšířená ve spodní části. Tím opticky vyrovnáte postavu, která má celou horní část masivní. Na horní část těla používejte vždy tmavší odstíny barev. Christina Hendrix je tímto typem postavy.

Čemu se vyhnout? Upnutým a divoce vzorovaným vrškům, rolákům.


obdelnik

Charakteristika: rovná postava bez znatelných boků a pasu, typicky chlapecká postava, která ale může být i silnější.

Co nosit? Vaším cílem bude vytvoření iluze ženských křivek, naučte se pracovat s pásky, které vám vytvoří dojem pasu, nebojte se nabíraných a pouzdrových sukní nebo šatů, které mají upnutější vršek a o něco širší sukni. Slušet vám bude i vyšší pas, pokud jste hodně štíhlé, nebojte se volánků a dalších ženských detailů. Kromě toho, že při čelním pohledu jsou ramena a boky v rovině, je důležitý také pohled zboku. Máte-li hýždě spíše ploché, jste určitě obdélníkový typ. Pokud máte rozdíl mezi rozměrem v pase a v bocích do 15 cm, neměly byste se ho snažit zdůrazňovat. To znamená oblékat se spíše do rovných střihů (pouzdrové šaty, rovné střihy kalhot a úzké soudkové sukně). Pokud jste výjimečně štíhlá, nebojte se použít více vrstev oblečení. Všeobecně se dá říct, že těmto postavám sluší delší mírně projmuté sako. Nevhodné jsou nabírané sukně a volány.  Při rozdílu mezi boky a pasem 18 cm a více, můžete používat opasky. U sak a kabátů je nejdůležitější mít pevný a přiléhavý střih, který zdůrazní křivky vašeho těla. Nejlepším příkladem takové postavy je Jessica Parker. Většinou nosí krátké šaty se širokou sukní a zdůrazněným pasem. V dlouhých splývavých šatech nevynikne její postava.

Čemu se vyhnout? Pytlovitým střihům a šatům bez pasu, které vaši rovnou postavu ještě víc podtrhnou.


osmicka

Charakteristika: podobná jako ovál, jen s definovaným pasem, problematické partie jsou hlavně stehna, zadeček a bříško.

Co nosit? Využijte toho, že máte útlejší pas a ozdobte ho na volno páskem (vystačte si s náznaky, nic pevně utaženého) nebo topy, které jsou pod prsy trochu stažené. Nezapomínejte ani na svůj dekolt a vsaďte na větší véčkové výstřihy. Lichotit vám budou také šaty projmuté pod prsy. Tím pravým budou i kalhoty s vyšším pasem, rovně střižené i rozšířené nohavice a klasicky střižené šaty, které kopírují postavu. Z čelního a bočního pohledu je vidět jen zaoblené tvary. Výrazné hýždě a prsa, úzký pas, oblé boky, kulatý tvar ramen. Pas je minimálně o 25 cm menší, než boky, proto ho musíte zdůraznit. Tento mezi muži nejoblíbenější typ postavy může mít volnější oblečení. Pokud jste tento typ, sluší vám raglánové rukávy, neostré klopy saka, nebo šálové límce, kulaté výstřihy, ale i zavinovací efekty s projmutím v pase. Nejlepším tvarem kostýmku je chanelovský kostým, tedy kabátek do pasu a úzká sukně. Hodí se květinové, puntíkové, nebo kašmírové a jinak oblé vzory a potisky. Nevadí, když máte nějaké kilo navíc, postava vypadá vždycky vyváženě. Typickou představitelkou této postavy je Marcia Cross ze Zoufalých manželek. Líbí se jí a moc jí sluší zelená barva. U kostýmu by měla volit spíše projmutá saka. Takhle jí nevynikne její ženská postava.

Čemu se vyhnout? Příliš upnutým a výrazným vrškům.


presypaci-hodiny

Charakteristika: souměrná postava s nápadnějšími boky, většími prsy a znatelným pasem.

Co nosit? Vaše postava je považována za ideál, a i když nemáte 90-60-90, bude se vám pravděpodobně oblékat nejsnadněji. Za každých okolností zdůrazňujte pas a nesnažte se vaše ženské křivky maskovat, pokud máte kila navíc, volte oblečení, které nebude přehnaně upnuté, ale ani zbytečně pytlovité.

Čemu se vyhnout? Bokovky a volné oblečení, které potlačí vaši ženskost.

       Další aspekty typu postavy:

Dlouhé nohy, krátký trup:

Pro vás byly stvořeny dlouhé sukně. Samozřejmě můžete nosit i krátké, ale nepůsobí to vyváženým dojmem. Navíc podpatky by způsobily ještě větší nerovnováhu v proporcích. Vyvarujte se opasků, které zdůrazní nerovnováhu. Dlouhé kabátky a saka prodlužují trup a opticky zeštíhlují.

Krátké nohy, dlouhý trup:

Pro vás je důležité soustředit pozornost na pás. Používat opasky, nosit krátká saka a bolerka a samozřejmě kratší sukně na prodloužení délky nohou. Světlé punčochy, nebo se vzorem, příliš upozorňují na krátké nohy.

Malé postavy:  

Typická  představitelka takové postavy je Madonna. Pro tento typ postavy je nutné nosit podpatky, super dlouhé kalhoty s překrytím podpatků a nejvhodnější délky sukní jsou mini.


Na závěr několik jednoduchých rad:

 1. Vzhled se zcela vytratí, když je sukně příliš krátká, nebo příliš přiléhavá (tzv. „podseknutý zadek“ )

 2. Velkou pozornost věnujte délce kalhot. Vaše image se úplně změní, pokud nosíte příliš krátké, nebo příliš dlouhé kalhoty.

 3. Snažte se zdůraznit nejštíhlejší místa na těle.

 4. Nezapomeňte, že ohrnuté kalhoty opticky zkracují nohy.

 5. Vyvarujte se přílišné nestálosti, nebo výstřednosti a nezapomeňte, že síla je v jednoduchosti.

 6. Na nejsilnější místa používejte tmavé barvy a rovné střihy.

 7. Ke světlému oblečení nenoste tmavé boty.

Share this:

 1. Twitter

 2. Facebook

 3. Pinterest

 4. LinkedIn

 5. Tumblr

#Postava

5 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Láska